Cotton Farming Peanut Grower Rice Farming CornSouth Soybean South  
spacer
topgraphic
HOME ARCHIVE ABOUT US CALENDAR LINKS SUBSCRIBE ADVERTISE CLASSIFIEDS COTTON GINNERS MARKETPLACE
In This Issue
Staying Focused
What Customers Want
Jimmy Dodson To Lead NCC in 2013
New NCC Leaders Elected for 2013
Texas Gins' Goal? Avoid Contamination
Texas Producers Proactive On Weed, Water Issues
On-Farm Innovation Transforms Agriculture
Cotton Incorporated Adds New Online Program
Precision Management Key To Success
Water Crisis Looms In California
Ginning Marketplace
Editor's Note
Cotton's Agenda
Specialists Speaking
Cotton Consultants Corner
Web Poll
My Turn
TCGA Schedule of Events
Message from Tony Williams
President's Report – Dan Jackson
Ginner Of The Year — Prentice Fred
Incoming President — Danny Moses
TCGA Scholarship Program – A Commitment To Agriculture
Q&A: Jimmy Roppolo – Man On The Move
Cotton Farming, TCGA Continue Special Alliance
Overton Hotel Will Again Serve As TCGA Headquarters
Exhibitors & Booth Numbers
Timely Topics Slated For Gin Schools
Don't Forget To Go Outside
PCG To Deal With Big Issues At Its Annual Meeting
Plenty To Do At TCGA Show
TCGA Staff
Trust Makes Preparation For 20th Season
TCGA Officers and Directors
Want To Do Some Sightseeing? You'll Find It In Lubbock
Findley, Roppolo Receive Special Awards
ARCHIVES

New NCC Leaders Elected for 2013

  print email

NCC Officers

  • James F. Dodson, Robstown, Texas, is the NCC’s chairman for 2013.
  • Wallace L. Darneille, a Lubbock, Texas, cooperative official, is the NCC’s vice chairman for 2013.
  • Coalter Paxton, III, a Wilson, N.C., warehouseman, was elected as the NCC’s vice president.

Re-elected NCC vice presidents by industry segment are:

  • Cooperative – Meredith B. Allen, Greenwood, Miss.
  • Ginner – Sid Brough, Edroy, Texas.
  • Cottonseed – John C. Fricke, Pine Bluff, Ark.
  • Merchant – G.W. “Bill” Winburne, Peoria, Ariz.
  • Manufacturer – Anderson C. Warlick, Gastonia, N.C
  • Sledge Taylor, a Como, MS, ginner, was re-elected secretary-treasurer.

NCC staff officers include:

  • Dr. Mark Lange, NCC president and chief executive officer.
  • John Maguire, senior vice president, Washington Operations.
  • Dr. Gary Adams, vice president, Economics and Policy Analysis.
  • Craig Brown, vice president, Producer Affairs.
  • Dr. Bill Norman, vice president, Technical Services.
  • Harrison Ashley, vice president, Ginner Services.
  • Kevin Latner, vice president, Foreign Operations
  • Fred Johnson, vice president, Administration and Program Coordination.

NCC Directors

Elected to the NCC Board:

Producers

  • Allen McLaurin, Laurel Hill, N.C.
  • Bowen Flowers, Clarksdale, Miss.
  • Michael D. Alexander, Colorado City, Texas.
  • Donald J. Cameron, Helm, Calif.
  • Clyde T. Sharp, Roll, Ariz.

Ginners

  • Robert R. Waters, Jr., Scotland Neck, N.C.
  • Richard Kelley, Burlison, Tenn.
  • Robert J. Royal, Midnight, Miss.
  • Gregory W. Gillard, Fresno, Calif.
  • Lee Tiller, Odem, Texas.

Warehousers

  • Charlie Jackson, Memphis, TN.
  • Jay T. Cowart, Altus, Okla.
  • Donald Robinson, Garner, N.C.
  • DaneJones, Bakersfield, Calif.
  • Shane Stephens, Greenwood, Miss.

Merchants

  • Jordan Lea, Greenville, S.C.
  • JohnD. Mitchell, Titus, Ala.
  • Richard L. Clark, III, Cordova, Tenn.
  • Eduardo L. Esteve, Dallas, Texas.
  • Joseph T. Nicosia, Cordova, Tenn.

Cottonseed

  • AndyBorem, Tifton, Ga.
  • Brandon L. Winters, Oklahoma City, Okla.
  • James C. Massey, Harlingen, Texas.
  • James W. Patterson, York, S.C.
  • JohnD. Stewart, III, Greenwood, MS.

Cooperatives

  • Michael Quinn, Garner, N.C.
  • GregT. Sikes, Brooklet, Ga.
  • David C. Camp, Greenwood, Miss.
  • Jarral Neeper, Bakersfield, Calif.
  • Lonnie D. Winters, Lubbock Texas.

Manufacturers

  • Robert H. Chapman, III, Inman, S.C.
  • JohnL. Bakane, Sanford, N.C.
  • James Martin, Gastonia, N.C.
  • David Hastings, Mauldin, S.C.
  • OwenJ. Hodges, III, Columbus, Ga.

CCI Officers

  • John Burch, cooperative, president, Bakersfield, Calif.
  • Jordan Lea, merchant, first vice president, Greenville, S.C.
  • Dahlen Hancock, producer, second vice president, Ropesville, Texas.
  • Keith T. Lucas, cooperative official, treasurer, Garner, N.C.
  • Mark D. Lange of Cordova, Tenn., was re-elected as secretary and
  • Kevin Latner of Washington, D.C., was elected as assistant secretary.

CCI Directors

Newly elected as CCI directors for 2013 included:

  • Frederick Barrier, cooperative official, Greenwood, Miss.
  • Robin Perkins, manufacturer, Sanford, N.C.
  • Matthew S. (Matt) Laughlin, merchant, Pasadena, Calif.
  • Ernst D. (Ernie) Schroeder, Jr., merchant, Bakersfield, Calif.
  • Taylor Slade, producer, Williamston, N.C.,

Re-elected 2013 CCI directors include:

Producers

  • Michael D. (Mike) Alexander, Colorado City, Texas.
  • Rickey L. Bearden, Plains, Texas.
  • Donald J. (Don) Cameron, Helm, Calif.
  • Richard Kelley, Burlison, Tenn.
  • Stewart Weaver, Jr., Edmondson, Ark.
  • Gregory C. (Greg) Wuertz, Coolidge, Ariz.

Ginners

  • Thomas S. (Sid) Brough, Edroy, Texas.
  • Kent D. Fountain, Surrency, Ga.

Merchants

  • R. Steven (Steve) Dyer, Cordova, Tenn.
  • Eduardo L. (Eddy) Esteve, Dallas, Texas.
  • G.W. (Bill) Winburne, Peoria, Ariz.

Cooperatives

  • Hank Reichle, Greenwood, Miss.
  • Lonnie D. Winters, Lubbock, Texas.

Cottonseed Handler

  • Gail Kring, Lubbock, Texas.

Warehouser

  • Vance C. Shoaf, Milan, Tenn.

Manufacturers

  • Werner Bieri, Jefferson, Ga.

ACP

Serving as ACP state producer chairmen:

Chairman is Clyde Sharp, Roll, Ariz.

  • Alabama – Neal Isbell, Muscle Shoals, and Walter L. Corcoran, Jr., Eufaula.
  • Arizona – Paul Ollerton, Casa Grande, and Greg Wuertz, Casa Grande.
  • Arkansas – Herrick F. Norcross, III, Tyronza.
  • California – Mark McKean, Riverdale.
  • Florida – B. E. “Sonny” Davis, Jr., Cottondale.
  • Georgia – Tim Crosby, Pavo, and Ronald C. Lee, Bronwood.
  • Kansas – Kent L. Goyen, Pratt.
  • Louisiana – Jason Condrey, Lake Providence; and Benjamin Guthrie, Newellton.
  • Mississippi – Cliff Heaton, Lyon.
  • Missouri/Illinois – Steve Droke, Hornersville, Mo.
  • New Mexico – Nathan H. Jurva, Carlsbad.
  • North Carolina – Donny Lassiter, Conway, and Gary Respess, Pantego.
  • Oklahoma – Danny Robbins, V, Altus, Danny Davis, Elk City.
  • South Carolina – Rusty Darby, Jr., Chester; and Kendall W. Wannamaker, St. Matthews.
  • Tennessee/Kentucky – Jimmy Moody, Dyersburg, Tenn.
  • Texas – Shawn Holladay, Lubbock; Doyle K. Schniers, San Angelo; and Jon R. Whatley, Odem.
  • Virginia – James W. Jones, Jr., Windsor.

Elected as a NCC producer director was BowenFlowers, Clarksdale, Miss., representing the Mid-South region. Re-elected as NCC producer directors were: Allen McLaurin, Laurel Hill, N.C., representing the Southeast region; Michael J. Alexander of Colorado City, Texas, from the Southwest region; and Donald J. Cameron, Helm, Calif., from the Western region. Clyde Sharp will serve as the at-large NCC producer director.

NCGA

The new TCGA officers are:

  • President – Richard Kelley, Burlison, Tenn.
  • First Vice President – Dwayne Alford, Yuma, Ariz.
  • Second Vice President – Levin Lynch, Bennettsville, S.C.
  • Third Vice President – Ron Craft, Plains, Texas.
  • Chairman – Lee Tiller, Odem, Texas.
  • Harrison Ashley of Cordova, Tenn., serves as NCGA’s executive vice president.

 

NCC State Units

ALABAMA

  • Walter Corcoran, Jr., producer, Eufaula
  • Neal Isbell, producer, Muscle Shoals
  • Harold Gaines, ginner, Autaugaville

ARIZONA

  • Dan Thelander, ginner, Maricopa
  • Russell L. Kuhnhenn, ginner, Glendale
  • Bill Brackett, ginner, Buckeye

ARKANSAS

  • Herrick Norcross, III, producer, Tyronza
  • Thad R. Freeland, ginner, Tillar
  • Nathan B. Reed, producer, Marianna

CALIFORNIA

  • John E. Seiler, producer, Blythe
  • Mark C. McKean, producer, Riverdale
  • Joseph Cain, warehouser, Hanford

FLORIDA

  • B.E. Davis, Jr., producer, Cottondale
  • Joseph M. Diamond, producer, Jay
  • Scott Mitchell, ginner, Donalsonville, Ga.

GEORGIA

  • Ronald C. Lee, Jr., ginner, Bronwood
  • Thomas W. Stallings, warehouser, Funston
  • Ken Roberts, ginner, Colquitt

KANSAS

  • Thomas L. Lahey, producer, Moscow
  • Stuart C. Briggeman, producer, Pratt
  • Gary D. Feist, ginner, Anthony

LOUISIANA

  • John E. Carroll, producer, Gilbert
  • Ted Schneider, producer, Lake Providence
  • Jason T. Condrey, producer, Lake Providence

MISSISSIPPI

  • John Rodgers Brashier, producer, Indianola
  • David C. Camp, cooperative, Greenwood
  • Coley L. Bailey, Jr., cooperative, Coffeeville

MISSOURI/ILLINOIS

  • A.C. Riley James, ginner, New Madrid, Mo.
  • Jeffrey J. Hux, producer, Sikeston, Mo.
  • Stephen L. Harris, ginner, Senath, Mo.

NEW MEXICO

  • Alberto Pando, ginner, Mesquite
  • Nathan Jurva, producer, Carlsbad
  • Keith Franzoy, producer, Hatch

NORTH CAROLINA

  • Robert B. Fleming, Jr., Scotland Neck
  • Eugene C. Fry, manufacturer, Gastonia
  • Taylor Ward, ginner, Murfreesboro

OKLAHOMA

  • Randy Squires, cooperative, Altus
  • Daniel M. Davis, producer, Elk City
  • Brandon L. Winters, cottonseed, Oklahoma City

SOUTH CAROLINA

  • Kendall W. Wannamaker, producer, Saint Matthews
  • Levin D. Lynch, ginner, Florence
  • Gill Rogers, producer, Hartsville

TENNESSEE/KENTUCKY

  • Jimmy Moody, producer, Dyersburg, Tenn.
  • Jason R. Luckey, producer, Humboldt, Tenn.
  • W. Allen Espey, Jr., ginner, Huntingdon, Tenn.

TEXAS

  • Doyle K. Schniers, producer, San Angelo
  • Jim Bradford, ginner, Dimmitt
  • Rick Willis, warehouser, Brownfield

VIRGINIA

  • Randy Everett, producer, Stony Creek
  • James Jones, Jr., producer, Windsor
  • Joey G. Doyle, producer, Emporia.

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
email
Tell a friend:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


ad2

 

end